Цього року в Одесі, вже традиційно, як символ великого юдейський свята Хануки на Приморському бульварі біля Дюка встановили електричний дев’ятисвічник — символ перемоги світла над темрявою. Традиційно під час цього свята євреї кожен день запалюють по одній свічці, таким чином, збільшуючи щодня кількість свічок у ньому. 10 грудня справжній четвертий вогонь на маленькій мінорі чи ханукії, яку також встановили у центрі міста, запалив головний рабин Одеси та Півдня України Авраам Вольф.
На події побував фотокореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.
Святкування Хануки було встановлено ще в другому столітті до нашої ери. У 170 році до народження Христа Єрусалимський храм зі всіма святинями у тому числі і з золотою Менорою захопив сирійський цар Антіох IV Епіфан. Усі святині храму, зокрема золоту Менору, він відправив до Сирії. У відповідь народ Юдеї підняв повстання і за три роки переміг, хоча і поступався в силах. За легендою, повернувшись в осквернений Єрусалимський храм, вони побачили там лише одну посудину з олією для лампад. Її повинно було вистачити на один день, але чудесним чином полум’я не згасало вісім днів. Протягом цього часу юдеї прибрали язичницьких ідолів, освятили храм і зробили нові запаси олії.
Це свято не тільки історія, це свято сьогоднішнього життя. Тому що кожен рік, кожен час є такі великі та злі, які приходять та хочуть все знищити. Це темрява, яка бореться зі світлом. Це свято нам всім надає впевненості, що чудо, яке було у ті часи, буде і у наш час. Добрі люди здобудуть перемогу над поганими. Хороші, мирні люди здобудуть перемогу над терором. Маленька, не сильна країна здобуде перемогу над великою країною. Це свято – це не тільки історія, це майбутнє та щодення. Кожен день ми запалюємо ще одну свічку. Це вчить нас та дає впевненість, що світло усе одно прийде. Наша задача додати можливості світлу прийти у цю велику тьму, тоді Бог нам допоможе і будуть чудеса. І ми в наші часи будемо ушановані на такі ж дива, на які був ушанований єврейський народ. Маленьке світло все одно здобуде перемогу над великою тьмою, – говорить Авраам Вольф.
Головний рабин Одеси та Півдня України додав, що Хануку зараз святкують по всьому світу. У центрі Сектору Гази, попри війну, також запалили менору, бо це свято перемоги сили духу, перемоги світла над темрявою.
Сьогодні в Європі самою лояльною, та такою що підтримала Ізраїль є Україна. Це не просто так, єврейська історія в Україні продовжується сотні років. Були різни часи – і погані, і добрі, ми все одно живемо разом, і святкуємо разом, тому й підтримка двобічна. Обидві країни достойні перемоги. Я, як громадянин Ізраїлю, який мешкає тут, в Україні, вже 30 років, дуже переживаю ці дві війни. Но я впевнений в обидві перемоги, – висловився рабин Вольф.
Одеса завжди була тісно пов’язана з єврейськими традиціями, тому мешканці міста, навіть не юдеї, залюбки долучились до святкування Хануки.
Змінення свого серця, перетворення на найкраще, – усім побажав одесит Максим.
Ханука — це світло нашого життя. Перемоги добра над злом. Я бажаю мира Україні та усім в світі. В Ізраїлі також. Добро обов’язково переможе зло, – привітала усіх пенсіонерка Майя.
Минулого року велика електрична менора стояла у суцільній темряві через блекаут. Але попри війну та відсутність світла вона символізувала і буде символізувати свободу та незламність українців та ізраїлітян.
Цього року рабин Одеси прочитав благословення та запалив четвертий вогонь, як символ освітлення шляху до повної перемоги.
Є тимчасова перемога, а є вічна перемога. Ми віримо у вічну перемогу. Так, іноді обидві наші країни страждають від поганого настрою, ми страждаємо іноді від поразки в інформаційній війні і іноді на полі бою. 24 лютого в Україні та 7 жовтня в Ізраїлі обидві країни мали маленьку поразку, але ми віримо в велику та довгу перемогу. Наші народи стоять разом вже не сто років, а набагато-набагато більше. Світло символізує вічну перемогу. Як у кімнаті де багато-багато тьми, одна маленька свічка освітлює та перемагає велику тьму. Так, ми переможемо! І в Ізраїлі, і в Україні, – сказав Авраам Вольф.
Источник: Новости Одессы