Сьогодні в Одесі відбулася пресконференція голови Одеської ОВА за підсумками 2023 року, що спливає. Олег Кіпер торкнувся широкого кола тем, — так чи інакше більшість з них пов’язана з визвольною війною яку веде Україна проти російського агресора.
Головне з пресконференції очільника Одеської ОВА Олега Кіпера читайте у матеріалі кореспондента Української Служби Інформації.
Гроші та війна
Основна функція нашого регіону для України зараз – логістична, і ворог, як відомо, намагається зруйнувати цю логістику. Адже захист інфраструктури це першочергове завдання. Оборона неба буде підсилюватись, створюються нові мобільні «протишахедні» групи. Однак закуповувати авто для цих груп стає більш складно – бо через війну на закордонних ринках вже склався відчутний дефіцит автівок певних типів.
Гроші необхідні війську, тому звісно Олег Кіпер повідомив, що цього року від громад вдалось зібрати понад 1,5 мільярда гривень. З цієї суми близько 40% було спрямовано на ремонт військового шпиталю. Також значна частина цих грошей пішла на потреби підрозділів Сил оборони.
Гроші з бюджету Одещини йдуть також, як відомо, на відновлення Херсонщини. На відновлення населених пунктів Херсонщини за програмою «Пліч-о-пліч» з Одеської ОВА витратили 20 млн грн.
Ми допомагали відновлювати будинки Чорнобаївської громади. Враховуючи постійні обстріли, ми переорієнтувались на Одеську область, але продовжимо допомагати, — зазначив Олег Кіпер.
Тендери
Безглузді закупівлі послуг та товарів під час повномасштабної війни останнім часом, за словами голови ОВА, майже вдалось зупинити. Зокрема, за кілька тижнів роботи групи «Прозорість та підзвітність» на Одещині скасували тендери на загальну суму 169 мільйонів, – ці кошти спрямують на інші потреби.
Обладміністрація рекомендувала громадам та школам цьогоріч не закуповувати солодкі подарунки для дітей у навчальних закладах. Олег Кіпер зазначив, що краще натомість ці гроші витратити на потреби військових.
Що стосується тендера на закупівлю спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону двох нових авто бізнес-класу вартістю 600 тисяч гривень кожна, то, за словами Олега Кіпера, наразі прокуратура часто має старі авто, які доводиться постійно ремонтувати, що менш вигідно, ніж купити нове.
Медицина
Я був здивований станом лікарень. В Овідіополі та Раздільній, де населення 50-70 тис. – стан лікарень набагато кращий, ніж в Одесі. Грошей, які вони отримають від Міністерства, вистачає забезпечити цикл лікування хворого та навіть трохи заощадити на якісь потреби. Що стосується Одеси, в мене викликає подив, – зазначив Олег Кіпер.
За словами очільника регіону, вже відбулись певні кадрові зміни, вони продовжаться й надалі. Зокрема, нашумівша «екстренка» змінила керівника. При минулому очільнику «швидка» витратила річний бюджет за 9 місяців, бо автівки швидкої їздили заправляти за 100 км.
Машини швидкої не повинні возити каністри замість людей. Наразі ми були змушені виділили їм дотації, бо цей рік необхідно закрити, – наголосив Кіпер.
Також Кіпер зауважив, що з боку пацієнтів надходило багато нарікань щодо відсутності медикаментів в каретах швидких. Наразі перевірка в декількох пунктах прийому показала, що ліки в саквояжах медиків з’явилися.
Що до перевірок в Одеському обласному центрі психічного здоров’я, які ОВА розпочала наприкінці жовтня, то за їх результатами відкрита низька кримінальних проваджень, а директорка установи Оксана Денисенко подала заяву на звільнення.
Контракт розриваємо, зараз будемо визначатися з іншою кандидатурою. Незрозумілі закупки, незрозуміле ставлення до військових, дуже багато питань. Проблеми з ремонтом, проблеми з харчуванням, проблеми з охороною – дуже багато питань було, – сказав Кіпер.
Наказ про експорт
Коли у липні був закритий зерновий коридор, президент віддав наказ усім міністерствам знайти шляхи для того, щоб відкрити інший коридор на експорт та імпорт. Логістична Одеса годує всю країну. Логістика в нашому регіоні є потужним економічним ресурсом для держави.
Тоді йшлося тільки про експорт зерна з Дунайських портів, бо інші вантажі боялися заходити.
Ми побачили, що частина зерна не обліковується. Вона йде по документам, але недобросовісні експортери створюють фіктивні фірми-одноднівки, експортують, потім закривають фірму, валютна виручка не повертається, а податки не сплачуються, – розказав Олег Кіпер.
В липні представникам бізнесу запропонували відпрацювати «білий» механізм експорту.
Коли 18 серпня було впроваджено відповідний наказ, вже наступного дня пішло багато скарг.
Сьогодні законопроект вже в першому читанні і він повністю дублює наш наказ. Питання там було лише одне: податкові накладні подаються не після закриття декларації, а з відкриттям митної декларації, щоб ми бачили походження. Якщо немає походження, ми розуміємо, що зерно куплене в кеші, воно не має документів і відповідно немає податків. Таке зерно ми не допускаємо до завантаження, – розказав Кіпер.
Наразі в Міністерстві аграрної політики та Мінекономіки відпрацювали механізм, за яким для відправки зерна фірма має пройти верифікацію та отримати сертифікат. Одна з умов – компанія має бути зареєстрована до початку війни.
Сьогодні експортують не тільки зерно. Новим коридором експортовано 2 млн тон інших груп товарів. Зерна експортовано 6 млн тон, – розповів Олег Кіпер.
Источник: Новости Одессы