Українська є державною мовою в країні з 1996 року, тобто з прийняття Конституції. З того часу весь документообіг та мова спілкування у державних органах влади відбувалася українською мовою. У 2019 році було прийнято Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», тобто статус української як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах, які визначені цим законом. Але дотепер деякі посадові особи не в змозі спілкуватися української та з цього приводу до Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови продовжують надходити звернення громадян.
Про це повідомляє Уповноважений із захисту державної мови (мовний омбудсман).
В умовах воєнного стану депутати Одещини продовжують порушувати норми мовного Закону, наголосив Тарас Кремінь.
Одеська міська рада ігнорує права громадян України та не створює кращих умов для утвердження та популяризації державної мови. Курси, розмовні клуби, книгарні, підтримка обдарованої молоді та вчителів, боротьба з дезінформацією та протидія ворожим наративам, а також контроль за дотриманням мовного закону є, на жаль, не всюди. Коли ж відбудеться деколонізація інформаційного простору, а депутати нарешті заговорять українською? – висловив обурення він.
За словами уповноваженого, в Одеській області працює 19 курсів української мови, а в самій Одесі – декілька, що для міста-мільйонника катастрофічно мало, враховуючи факт великої кількості охочих місцевих мешканців, внутрішньо переміщених осіб та громадян інших країн.
В грудні 2022 була затверджена Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в Одеській області на 2023 – 2025 роки. Крім того, в області діє низка регіональних мовних програм. Зокрема, діють Програма розвитку і функціонування української мови як державної на території Чорноморської міської територіальної громади на 2022-2025 роки; Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя Тарутинської селищної ради на 2023- 2025 роки; Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в Болградському районі на 2023-2025 роки. На виході – Ізмаїльська мовна програма.
Представники органів місцевого самоврядування – публічні особи. Вони мають бути прикладом неухильності дотримання законодавства. Ми й надалі будемо ретельно контролювати дотримання мовного закону посадовцями і, за наявності фактів, фіксувати порушення, накладаючи відповідні санкції, – зазначила Ярослава Вітко-Присяжнюк, представниця Уповноваженого із захисту державної мови на Півдні України.
При цьому, протягом 2023 року за результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення надалі порушення законодавства про державну мову Уповноваженим із захисту державної мови проводилася робота в межах 4-х заходів державного контролю за застосуванням державної мови в діяльності органів місцевого самоврядування Одещини. За їх результатами складено 6 протоколів про порушення щодо:
-голови Білгород-Дністровської районної ради (застосування недержавної мови під час засідання президії Білгород-Дністровської районної ради);
-депутата Болградської міської ради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Болградської міської ради);
-Болградського міського голови (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Болградської міської ради);
-двох депутатів Одеської міської ради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Одеської міської ради);
-депутата Овідіопольської селищної ради (застосування недержавної мови під час засідання постійної комісії з питань бюджету Овідіопольської селищної ради).
Також окремо було складено протоколи про адміністративні правопорушення щодо:
-Кодимського міського голови (застосування недержавної мови під час звернення до громадськості);
-двох депутатів Одеської міської ради (застосовування недержавної мови під час публічного звіту перед виборцями; застосування недержавної мови під час сесії Одеської міської ради) тощо.
Крім того, 20 грудня було розпочато заходи державного контролю щодо депутата Южненської міської ради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Южненської міської ради).
Нагадаємо, що з 16 липня 2022 року набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до яких Уповноважений може виносити попередження або накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, які порушуватимуть мовний Закон (розмір штрафу від 3400 до 8500 гривень, якщо порушення вчинено вперше, за повторне протягом року порушення від 8500 до 11900 гривень).
Источник: Новости Одессы