Депутат Одеської обласної ради Микита Кузькевич у 2022 році виявився лідером серед депутатів, які задекларували криптовалюту.
Як стверджують аналітики платформи Опендатабот, депутат задекларував 121 біткоїн загальною вартістю у понад 195 мільйонів гривень, зазначає Центр публічних розслідувань.
Також аналітики з’ясували, що у 2021 році найбільшу суму за біткоїни задекларувала директор КП «Теплопостачання міста Одеси» Ганна Позднякова — 53 мільйони гривень. Утім за рік першість перейняв заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Сергій Карпенко. У його власності знаходяться біткоїни в еквіваленті 41 мільйона гривень.
Ще один депутат місцевої ради — Ігор Осіпов, який посідає крісло в подільській районній раді опинився на першому місці за кількістю іншої криптовалюти — Ethereum. Цих «ефіріумів» в нього 1,8 тисячі на понад 160 мільйонів гривень. Однак у 2021 та 2022 роках у своїх деклараціях депутат зазначив, що втратив доступ до криптовалюти.
А от секретар судового засідання Київського районного суду Одеси Катерина Гренадьорова опинилася на п’ятому місці серед декларантів криптодоларів або стейблкоїнів Tether. Їх в неї 60 тисяч 106.
Експерти Опендатабот зазначають, що за 2022 рік українські посадовці та депутати подали 1 тисячу 428 декларацій з криптовалютними активами. Це майже удвічі більше, аніж у 2021 році: тоді крипта фігурувала у 788 деклараціях.
У деклараціях за 2021 рік найпопулярнішими криптовалютами серед українських чиновників були Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) тощо. У 2022 році топпозиції радикально не змінилися: попитом так само користувались Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), також до трійки лідерів додався Tether (USDT).
Утім засновник Опендатаботу Олексій Іванкін зазначив, що посадовці неякісно заповнюють свої декларації. Так попри те, що вже є спеціальний розділ, де необхідно вказувати статки у крипті, майже всі криптоволодіння заповнені по-різному, з помилками та у різних частинах декларацій.
«Складається враження, що посадовці витрачають на декларації 5 хвилин в останній день подання», — зазначив він.
Також експерт наголосив, що загалом з отриманої статистики видається, що володіння таким непрозорим активом, як криптовалюта, для посадовців не є чимось ризикованим або підозрілим. Адже кількість таких посадовців за останні два роки зросла майже у два рази»