Сollaborator

предложите новость

форма отправки новости
X

    Подробиці про зникнення предметів з колекції розповіли в Одеському археологічному музеї

    Як ми повідомляли вчора, поліція повернула музею предмети з його колекції, які загадковим чином з’явилися на сайті з продажу культурних цінностей, що є незаконним. Сьогодні в музеї як і обіцяли розкрили деталі історії зі старовинними люльками – ту її частину, яка стосується безпосередньо музею, але не слідства. Одразу варто зазначити, що тема культурних та історичних цінностей під час війни дуже чутлива. В музеї це розуміють і не виключають, що інцидент, який стався, був наслідком збігу обставин, коли вчений-дослідник помер, а матеріали, з якими він працював потрапили на інтернет-продаж не через його провину.

    Директор Одеського археологічного музею Ігор Піструіл провів сьогодні брифінг для ЗМІ, на якому побував кореспондент Української Служби Інформації.

    Спочатку Ігор Піструіл коротко нагадав, що відбулося: 15 квітня на сайті «Віоліті» на продаж були виставлені експонати музею – йдеться про турецькі та татарські люльки для куріння.

    Вже ввечері 16 квітня він дізнався від своїх співробітників про цей факт – їм повідомили представники наукової спільноти, які іноді моніторять подібні сайти. Дійсно, на сайті були виставлені люльки з номерами ОАМ. Наступного дня зранку у музеї провели попередню перевірку і з’ясували що на тому сайті дійсно фотографії експонатів колекції наукового закладу.

    Я вирішив звернутися до СБУ, але там трохи складна система подання заяв. Поки я це з’ясовував, мені повідомили колеги, що до музею приходила поліція, їм хтось вже повідомив, що на сайті викладені наші експонати. Я звернувся до поліції, зустрівся зі слідчими які почали займатися цією справою. І я написав заяву про перевірку факту продажу предметів з нашої колекції, про необхідність встановлення їх місця знаходження та повернення до музею.

    А у п’ятницю перед Великоднем (3 травня, – ред.) мені зателефонували з поліції та повідомили, що знайшли ці люльки, і я їх забрав. Ось, їх можна подивитися, – розповів Ігор Піструіл.

    Також керівник установи зазначив, що на його запитання у поліції відповіли, що знайшли перекупника, який викладав предмети на сайт, намагаючись продати.

    Щодо експонатів – це люльки для куріння – вони поширювалися територією сучасного Півдня України з 16-17 сторіччя. Завозили їх з Туреччини – у той час наш південь був під владою Кримського ханства, яке було васалом Османської імперії. Таки люльки були у використанні до 19 сторіччя, їх було виготовлено досить багато, їх і зараз є чимало. Як розповів директор ОАМ, старші колеги йому казали, що ще у 1970-ті роки поблизу місць розкопок з цими люльками гралися місцеві діти.

    В Одеському археологічному ці люльки знаходяться у так званій Феодосійській колекції, їх знаходили ще під час існування Російської імперії співробітники Одеського товариства історії та старожитностей.

    У відповідь на запитання, чи буде посилена охорона предметів колекції музею, щоб не повторювалася ця ситуація, очільник установи зазначив, що предмети зберігаються у сховищі. Але вчені могли брати їх для дослідження.

    Раніше бувало, що іноді працівники музею виносили деякі предмети, щоб попрацювати з ними вдома, для подальшої публікації наукових робіт. Коли я нещодавно став директором музею, одним з перших моїх наказів був про заборону виносити будь-які музейні предмети, і документацію теж. Я довіряю своїм співпрацівникам і сподіваюсь, що більше такої ситуації не буде. Але в мене немає 100-відсоткової впевненості, що деякі предмети з музею не були винесені раніше і десь зараз зберігаються. Ми будемо моніторити і запобігати появленню таких ситуацій у майбутньому, – наголосив Ігор Піструїл.

    Зазначимо, що у першій публікації про ситуацію з люльками, у виданні «Думська», було сказано, що близько 3 років тому ці експонати видавалися для роботи приватному реставратору. На наше питання, чи була така необхідність, і що взагалі відомо про цю співпрацю з реставратором, директор музею відповів так:

    Я нічого не знаю про цю ситуацію. Як я вже казав, практика видачі якихось музейних предметів для роботи – існує. Також музейні експонати видаються реставраторам для їх оновлення. При цьому робляться необхідні документи, які засвідчують переміщення предметів. Переміщення предметів документально засвідчується – не тільки під час виносу з музею (наприклад, виставка, реставрація, тощо), але й при переміщенні експонатів між відділами музею.

    Так, бувають прикрі випадки, коли ці експонати до музею не повертаються, через певні причини. Наприклад, у музеї є бібліотека де займаються студенти ОНУ ім. Мечникова. Один з професорів взяв книгу для вивчення, але згодом помер, і його родичі передали усі його книги до ОНУ ім. Мечникова. Можливо, у даному випадку так саме й було: винесли речі для роботи й вони загубилися.

    Коли стало відомо про те що предмети викладені на інтернет-аукціоні, і пізніше коли вам повернули ці предмети, ви повідомили про це громадськості з певною затримкою, з чим це було пов’язане, слідчі дії?

    Слідчі дії я не коментую, бо вважаю що такі коментарі мають бути узгоджені зі слідчими аби не пошкодити слідству. Це по-перше. А по-друге, ми намагалися точно з’ясувати, скільки предметів у нас зникло. На жаль, у нас під час війни деякі працівники поїхали за кордон, деякі пішли на війну, і знайти експонати складно – не вистачає співробітників. Це при тому, що зараз триває робота з діджиталізації колекції та її перевірки. Під час цих подій одна з співпрацівниць була за кордоном на конференції, інша у відпустці. Ми моніторили усі фонди, у тому числі і я, – втрьох вели перевірку. Складність ще й у тому, що наші сховища перевантажені. Коробку з колекцією цих люльок, які залишилися у нас  в музеї, її колись переставили у місце про яке ми не знали – на інший стелаж. Коли ми перевірили усе сховище – знайшли цю коробку з люльками. Тому перевірка зайняла час.

    Зараз музей закритий для відвідувачів, чи відомо, коли люди зможуть приходити до музею?

    Складно сказати, музей дещо постраждав у ході бойових дій. Археологічні експонати є унікальними. Якщо інші музеї можуть основний фонд сховати у безпечне місце та заповнити місця в експозиції іншими експонатами, наприклад сучасного мистецтва, то у нас експонати унікальні, і ми не можемо їх виставляти, не можемо відтворити експозицію що була до війни.

    Але ми хочемо зробити невелику виставку з більш менш масового матеріалу, який у нас є, і частково відкрити музей під час роботи цієї виставки. Бо люди ходять, цікавляться. Археологічні знахідки на жаль замінити картинами, наприклад, неможливо.

    У завершенні спілкування Ігор Піструіл подякував працівникам поліції, які займалися цією справою і повернули на його запит ці люльки. А також усім тим, хто так чи інакше підтримував музей або причетний до повернення предметів до музею.

    Добавить комментарий

    Сколько стоит страховка на авто в Одессе?

    Стоимость автострахования в Одессе, как и в любом другом городе, зависит от множества факторов. Ответ на вопрос “Сколько стоит страховка на авто Украина?” может значительно варьироваться в зависимости от типа автомобиля, его возраста, марки, объема двигателя, а также от выбранных страховых опций и компании. Основные виды автострахования в Одессе ОСАГО. Эта страховка является обязательной для […]

    Зоомагазин MasterZoo: лучшие товары для домашних питомцев

    Завели щенка, котенка, хомячка или даже игуану? Обязательно купите для маленького жителя все самое необходимое. Понадобится индивидуальный набор корма, покупка лежанки для сна, лотка, посуды. В зависимости от вида животного может потребоваться одежда и аксессуары, самый необходимый инвентарь для прогулки. В современном зоомагазине Masterzoo сети сервисов zakaz.ua несложно отыскать все для заботы о домашних питомцах: […]

    Как использовать майнинг пул для эффективной добычи биткоинов?

    Майнинг криптовалют, особенно биткоина, становится все более конкурентным процессом, требующим значительных вычислительных ресурсов. В этих условиях майнеры ищут оптимальные решения для повышения эффективности своих операций. Одним из таких решений является использование майнинг пулов, которые объединяют мощности участников для увеличения шансов на успешный майнинг. В этой статье мы рассмотрим, как использовать WhitePool — один из популярных пулов, чтобы […]

    Правила використання віскі для фламбування

    Така кулінарна техніка родом із Франції, назва якої перекладається як «палати», передбачає обробку страви спиртом, що горить. Для цього використовують різний алкоголь, наприклад, віскі. Напій має димні та пряні ноти, які передаються їжі під час фламбування. Як обрати віскі При підборі спиртного враховуйте міцність, смак та поєднання з компонентами страви. Для фламбування використовують віскі з […]