Одеська національна наукова бібліотека разом з обласним центром української культури та одеською філармонією влаштували родинне свято причорноморської глиняної іграшки.
Одеська національна наукова бібліотека разом з обласним центром української культури та одеською філармонією влаштували родинне свято причорноморської глиняної іграшки.
На заході побували кореспонденти Української Служби Інформації.
З давніх давен мешканці Північного Причорномор’я робили з глини «півників», «курочок», «дудочки», «коники», «свищики» та інші невеликі за розміром глиняні фігурки.
Причорноморська глиняна іграшка це і предмет екстер’єру, і інтер’єру, і дитячої іграшки, і сакральна річ. Ми говоримо, здається, про простий предмет, який можна зробити своїми руками навіть не маючи потрібних навичок, тому що таку річ можуть зробити і діти. Але вона має дуже величезне значення, – розповідає директорка обласного центру української культури Валентина Вітос.
За її словами, глиняні фігурки спочатку робилися не для гри – це була обрядова річ, яку застосовували у різних обрядах, коли треба було зустрічати весну, закликати сонце або проганяти вітер. У різних регіонах України іграшки робили, застосовуючи різні техніки. Є свої особливості й у причорноморської глиняної іграшки. Це пов’язано як з природою регіону, так і з тим, що тут поруч мешкали люди різних національностей – українці, болгари, молдавани, гагаузи, греки.
Наприклад, саме для одеської іграшки притаманні образи, пов’язані з морем і морським світом, а також елементи космічності, фентезійні мотиви, говорить вчитель образотворчого мистецтва студії художньої кераміки міського палацу дитячої та юнацької творчості Олександр Гаркавченко. Сам він познайомився з особливостями одеської кераміки ще у студентські роки, коли їздив з етнографічними експедиціями по різних районах й зібрав чимало матеріалу. А згодом він навчався у майстра декоративного живопису з Одещини Ростислава Палецького. До речі, цього року Олександр Гаркавченко отримав премію міністерства культури за збереження нематеріальної культурної спадщини.
Зауважимо, що причорноморська глиняна іграшка належить до списку нематеріальної спадщини Одеської області, але ентузіасти відродження цього мистецтва мріють включити її і до загальнонаціонального переліку.
Відвідувачі мали нагоду не тільки ознайомитися з кращими зразками гончарства й поспілкуватися з майстрами, але й власноруч попрацювати з глиною і розписом.
Захід відбувся у рамках проекту «Україна: історія, культура, ідентичність» з нагоди 33-ї річниці незалежності України.