Йдеться про закладні будівельні плити часів Османської імперії.
Про це розповів одеський історик, ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету Андрій Красножон.
За його словами, нарешті знайдені останні з шести пам’яток епіграфіки (закладних будівельних плит, які колись належали до фондів Одеського археологічного музею. У 1941 році, під час румунської окупації, трофейна комісія вивезла плити до румунського міста Ясси. Одеські історики разом з румунськими колегами вивчили архіви цієї комісії і відшукали артефакти.
Плити наразі зберігаються в Національному музеї «Молдова» (без прив’язки до історії походження), куди були відправлені 83 роки тому на замовлення тодішнього Інституту тюркології (їх приймав такий собі лаборант Міхай Губоглу, відомий в майбутньому румунський вчений-османіст), – говорить Красножон.
За словами історика, три плити мають тугри (персональні знаки) султана Селіма ІІІ — на них йдеться про модернізацію фортеці Ізмаїл після штурму російськими військами у 1790 році. Одну з цих плит Красножон знайшов у Яссах ще у 2014 році. Ще дві пам’ятки походять з Акерманської фортеці. Це плита з арабським написом та молитвою на честь четвертого праведного халіфа Алі (вона належала мусульманським містикам-суфіям), плита з написом на честь Абу-ага (чиновник, який займався ремонтом фортеці у 1673 році) та намогильний стовп на честь похованого у Стамбулі пірата Махмуд-бея. Дотепер доля цих артефактів була невідома.
Таким чином, всі відомі на цей час історичні написи принаймні аккерманської колекції закладних плит (які було під час війни вивезено з Одеси) – знайдені та місця їхнього зберігання визначено (Ясси, Білгород-Дністровський, Херсон), – підсумовує Красножон.
Однак про повернення артефактів наразі не йдеться.
Источник: Новости Одессы