В Одесі провулок Ляпунових, який знаходиться між вулицями Софіївська і Пастера, перейменовано в провулок Ройтбурда.
Про це повідомляє пресслужба Одеської ОВА.
Олександр Анатолійович Ройтбурд (1961-2021) — відомий український художник родом з Одеси, один із засновників українського постмодернізму й представник Нової української хвилі живопису, директор Одеського художнього музею, депутат Одеської обласної ради.
Олександр Ройтбурд народився 14 жовтня 1961 року в Одесі. У 1983 році він закінчив художньо-графічний факультет Одеського педагогічного інституту.
В історію українського сучасного мистецтва увійшов ще наприкінці 1980-х, як один з лідерів одеського середовища «нової хвилі». Його стилістику та образну мову відносять до явища постмодерної культури. Він займався станковим малярством, просторовими інсталяціями, залучаючи до роботи над своїми творами інших художників. Торкаючись тематики цінностей різних релігій, моральних систем, вибудовував свою іронічну лінію, маніпулював сюжетами класичного мистецтва, цитував шедеври. У 2009 році картина «Прощавай, Караваджо!» була продана на аукціоні Phillips de Pury & Co за 97 тисяч доларів. Його гаслом на довгі роки став вислів «будьте реалістами, вимагайте неможливого».
Олександр Ройтбурд завжди переймався сучасним культурним процесом, був не лише енергійним просвітником, але й підтримував інших митців. За його ініціативою відбулися десятки мистецьких симпозіумів, конференцій та пленерів сучасного мистецтва в Одесі.
У 1993 році виступив співзасновником асоціації «Нове мистецтво» (Одеса). З 1993 року працював у ній артдиректором, з 1999 по 2001 рік – президентом. Він також був головою правління Центру сучасного мистецтва Сороса (1997-1999).
Протягом 2000-2002 років жив і працював у Нью-Йорку. З 2002 був директором Галереї Гельмана в Києві, а в останні роки буквально жив Одеським художнім музеєм, який очолив у 2017 році.
Олександр Ройтбурд опікувався модернізацією музею: за цей час в музеї з’явився клуб меценатів, у приміщеннях вперше за довгі роки зробили ремонт, а виставкові простори музею стали доступні для сучасних українських художників.
В музеї йому вдалося втілити в життя три масштабних проєкти, присвячені окремим періодам мистецтва: «Спецфонд. Розстріляне мистецтво», «Ексгумація. Соцреалізм із зібрання Одеського художнього» і «Суворі та стильні».
Олександр Ройтбурд брав участь у Революції Гідності у 2014 році, був куратором післяреволюційної виставки «Кодекс Межигір’я». У липні 2018 року він підтримав відкритий лист українських діячів культури до ув’язненого в росії українського режисера Олега Сенцова.
У 2020 році він стає членом Ради з питань розвитку Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал», з жовтня цього ж року й до самої смерті – він був депутатом Одеської обласної ради від партії «Європейська солідарність».
Протягом 2001-2002 років він був регіональним координатором фестивалю «Культурні герої».
У 2001 році Ройтбурд представляв Україну на бієнале у Венеції — тоді культовий міжнародний куратор Гаральд Зеєман запросив митця показати відеороботу «Психоделічне вторгнення панцирника «Потьомкін» » в тавтологічний галюциноз Сергія Ейзенштейна» в межах основної експозиції бієнале.
Загалом у його доробку – 11 персональних виставок, кураторство 12 виставок, участь у понад 100 виставках і мистецьких проєктах у різних країнах. Його роботи зберігаються в нью-йоркському МоМА, Національному художньому музеї PinchukArtCentre (Київ), Художньому музеї університету Дюка (Дюрем, США), Модерній галереї (Любляна, Словенія) та в приватних колекціях у всьому світі.
8 серпня 2021 року у віці 59 років Олександр Ройтбурд помер у Києві, похований на Єврейському кладовищі в Одесі.
Источник: Новости Одессы