Сучасний світ надзвичайно швидко змінюється. Тому надзвичайно важливо зберегти те, що залишили нам у спадок предки. Саме для цього створюється перелік нематеріальної культурної спадщини України.
Про це на брифінгу розповіла директорка Одеського обласного центру української культури та заступниця голови експертної ради з нематеріальної культурної спадщини при Мінкульті Валентина Вітос, передає кореспондент Української Служби Інформації.
В Одеській області проживає понад 130 різних етнічних груп, кожна з яких має свої унікальні звичаї, обряди, традиційну кухню та одяг. Співжиття разом на одній території протягом століть не тільки формувало традиції добросусідства, але й сприяло культурному обміну, взаємозбагаченню різних культур. Сьогодні у національному переліку нематеріальної спадщини України – 11 елементів з Одещини, а у регіональному списку – 21 елемент.
Серед цих елементів – наприклад, «суха кладка», які досі використовують в околицях Кодими. Це унікальний спосіб будівництва, при якому каміння підганяється одне до одного без використання розчину. Завдяки цьому приміщення залишається теплим взимку і прохолодним влітку.
Нещодавно до списку нематеріальної спадщини внесли традиційну гру «Ашик».
У селі Котловини під час обстрілів у бомбосховищі будинку культури ця гра стала об’єднуючим елементом для місцевих жителів, – говорить директорка центру.
Або «біляївська юшка». Це не лише про рецепт рибного супу, говорить Валентина Вітос, але й про те, як мешканці Одещини протягом століть своєю колективною працею розчищали русла річок, будували човни, готували рибальське приладдя. А ще – це про традиції гостинності й пригощання.
Нематеріальна культурна спадщина – це цінності, які передають душу українського народу. Вони є основою нашої стійкості та ідентичності. Зберігаючи ці традиції, ми зберігаємо нашу культуру і передаємо її наступним поколінням, – зазначає Валентина Вітос.