Сollaborator

предложите новость

форма отправки новости
X

    Як живе відома одеська п’ятірня в Словенії

    Українська Служба Інформації поспілкувалася з мамою відомої у всій Україні одеської п’ятірні Оксаною Кобелецькою і дізналася про те, чому родина переїхала з Португалії в Словенію, і чи планує повертатися в Україну.

    Про те, як Оксану Кобелецьку і її шістьох дітей виручали з халепи словенські рятувальники, чи знайшли діти спільну мову з місцевими однолітками, чому Оксана не веде соцмережі і які зміни відбулися в її особистому житті читайте в ексклюзивному матеріалі Наталії Костенко на сайті Української Служби Інформації.

    Дивіться відеоінтерв’ю на нашому Youtube-каналі.

    Перші півтора року після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ви з дітьми жили в Португалії. Чому вирішили змінити країну проживання?

    Після життя в Португалії ми спробували повернутися в Одесу. Але вже в першу ніч були сильні обстріли. Посеред ночі мені доводилося бігати по будинку і переносити дітей від однієї стіни до іншої. І так відбувалося практично тиждень Тоді стало зрозуміло, що залишитися в рідному місті ми, на жаль, не зможемо. Чому не повернулися в Португалію? Це країна, в якій дуже дороге життя. І насправді ту допомогу, яку нам надавала ця країна, нам було складно жити. Тому стали шукати інший варіант. Хотілося обрати ближчу до України країну, – і територіально, і ментально.

     

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

    Як підтримує вас Словенія, як на рівні держави, так і на рівні пересічних громадян?

    Є щомісячна одноразова допомога від держави, – і на дорослу людину, і на кожну дитину. І порівняно з Португалією вона дозволяє кращий рівень життя, ніж ми мали там. До того ж є окрема соціальна допомога на дітей. І, що дуже важливо, є допомога на оренду житла.

    Щодо словенців, то вони дуже доброзичливі, позитивні із радістю допомагають один одному і всім, незалежно від національності. Коли ми тільки приїхали, нам приносили багато речей, пропонували з чимось допомогти. А був один яскравий випадок, який запам’ятався. Якось нас підвела наша автівка. Просто зупинилася на трасі і все. Я зателефонувала українці, яка живе в Словенії й допомагає українцям в рамках програми Caritas. Вона швидко організувала і місцевих мешканців, які допомогли нам з автівкою. А за нами з дітьми приїхав автобус з рятувальниками, які і відвезли нас додому. Ось так.

    Люди дуже допомагають. Про нас писали в місцевих газетах. Ми отримували листи від словенців. А одна жінка сама зв’язала і подарувала дітям шапки. Ми бачили багато уваги, тепла і допомоги. І ще мені дуже подобається, що словенці дуже дружні та живуть великими сім’ями.

    Може тому багато хто каже, що Словенія – це ідеальна країна для людей похилого віку і родин з дітьми. Тут дуже затишно і завжди відчувається доброзичливе ставлення оточуючих. До того ж тут багато зелених територій, озер, гір. І всюди можна гуляти і відпочивати. Навіть немає парків. Тому, що щойно виходиш з дому і навколо вже природа і територія для відпочинку. В Словенії багато ферм і свійських тварин. Наше попереднє помешкання знаходилося в домі, де просто під нами жила ослиця з віслючками.

    А ще словенців дуже пишаються своїми продуктами харчування, бо вони дуже екологічні і високої якості.

     

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

    Як сьогодні відбувається навчання дітей в Словенії?

    Діти вже навчаються в третьому класі. Аліса (старша дочка, шоста дитина) вже в п’ятому. Спочатку ми ходили в школу, в другий клас, в іншому невеликому селі. Там в першому класі було 16 дітей. А в другому, уявіть, – лише 8. Тож, уваги їм приділяли дуже багато! І діти були в захваті, вони так і казали: «Це – найкраща школа!». Але зараз ми мешкаємо в іншому селі. Тут більша школа. Я маю на увазі основну школу. В Словенії так влаштовано, – в населеному пункту є одна основна велика школа (середні і старші класи) і декілька маленьких шкіл (початкові класи). Це зроблено, щоб молодші школярі не їздили далеко. Тож, ми спочатку ходили в таку маленьку початкову школу, а зараз ходимо вже в основну.

     

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

    Якою мовою відбувається навчання? І чи відчувають діти мовний бар’єр?

    Навчання відбувається словенською. І тут з перших класів діти вчать і іноземні мови. У нас це англійська і німецька. Але їх ми тільки-но починаємо вчити. Проте, діти мають додаткові уроки словенської. Щодо мовного бар’єра, то в першій школі він був і це додавало складнощів і в навчанні, і в соціальній адаптації. Але вже під кінець року все налагодилось. Діти знайшли друзів, їх стали запрошувати на дитячі дні народження.

    В новій школі вони майже одразу знайшли друзів. Особливо дівчата. Вони вже ходять до подружок в гості, до нас приходять діти. Хоча тут ходити один до одного в гості – не така звична практика, як в Україні. Хлопцям трохи складніше, вони більш замкнені.

    Які маєте плани на майбутнє? Чи є думки про повернення в Україну, можливо, з часом?

    З часом звісно ми хочемо повернутися в Україну. Там наш дім. Так, я міркуючи про те, що діти з першого класу навчаються іншими мовами і в Україні їм доведеться в мовному сенсі починати з початку. Вони розуміють українську, але вже пишуть, читають і спілкуються словенською.

    Але все одно ми хочемо повернутися. Чекаємо на Перемогу, на закінчення війни.

    Діти пам’ятають дім. Перший час вони дуже часто питали: «Мама, коли ми поїдемо додому?». А зараз стали казати, що їм подобається в Словенії і, може, варто і залишитися.

     

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

    Чи можете назвати ваше життя в Словенії вже налагодженим і сталим?

    Ох, не можу так сказати. Все одно не зрозуміло, що буде завтра. Ми живемо в орендованому житлі й напевне не знаємо, чи матимемо завтра гроші, аби його оплачувати, чи ні. Так, держава допомагає. Але ж кожні пів року треба наново подаватися на отримання цієї допомоги. Правила змінюються… Так, можна сказати, що ми прилаштувалися до такої ситуації, але відчуття впевненості немає з початку війни.

    Оксано, чи відбулися якісь зміни у вашому особистому житті?

    В особистому нічого не відбувається (сміється). Славлений мовний бар’єр. Я вже розумію словенською, але розмовляти вільно мені все ще складно. Тому я спілкуюся з місцевими, але відверто небагато. Тож, я б сказала, що це питання на паузі.

    Ви активно вели соціальні мережі. Але не робите цього зараз. Чому?

    З початком війни я відчула певний психологічний бар’єр. Я відчула, що соцмережі додають мені психологічної нестабільності. І щоб не втратити здорового глузду, залишитися психологічно здоровою, спілкуватись з оточуючими людьми, я вирішила мінімізувати мою активність в соціальних мережах.

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

     

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

     

     

    «Ми мешкали в будинку над ослицею з віслючками»: як живе відома одеська п’ятірня в Словенії (фото)

     

     

     

    Источник: Новости Одессы

    Добавить комментарий

    Почему выбрать зимние шины 265/50 R20?

    Зимние шины 265/50 R20 предназначены для машин, эксплуатируемых в холодное время года, когда показатели столбика термометра падают ниже +7 градусов. Этот размер сочетает в себе сочетание идеальных параметров для надежности, управляемости и безопасности на дороге. Рассмотрим, почему именно зимние шины 265/50 R20 заслуживают вашего внимания, а также какие преимущества они предоставляют водителям в зимних условиях. […]

    Як захистити свого кота від кліщів?

    Кліщі — це не тільки небезпека для людей, але і для свійських тварин, зокрема для котів. Ці паразити можуть передавати різні хвороби, які можуть суттєво погіршити стан здоров’я вашого вихованця. Тому важливо не тільки регулярно перевіряти кота на наявність кліщів, але й вживати заходів для їх запобігання. Одним із найбільш ефективних рішень для захисту є […]

    Как защитить своего кота от клещей

    Клещи — это не только опасность для людей, но и для домашних животных, в частности для котов. Эти паразиты могут передавать различные болезни, которые могут существенно ухудшить состояние здоровья вашего питомца. Поэтому важно не только регулярно проверять кота на наличие клещей, но и предпринимать меры для их предотвращения. Одним из наиболее эффективных решений для защиты […]

    Установка зубного моста: что нужно знать пациентам перед операцией

    Установка зубного моста требует определенной подготовки со стороны пациента. Сегодня мы поговорим о том, что нужно сделать пациенту для того, чтобы операция прошла максимально легко и без последствий, а период реабилитации был коротким и также без возможных осложнений. А для начала пройдемся по базовой информации, которую вы еще, возможно, не знаете: Зубной мост на передний зуб  […]