Традиційно, 21 січня у населених пунктах Болградської громади відзначили Бабин день. Це свято покликане шанувати жінок, які допомагають дітям народитися на світ. Старовинний обряд поливання повитухи відтворив колектив Обласного центру болгарської культури в місті Болграді та колектив КЗ “Центр культури та дозвілля” села Залізничне. Про це повідомляє Бессарабія.UA.
У Бабин день віддають данину та дякують повитухам, які допомогли жінкам у важливий момент життя, підтримали та подарували можливість стати матерями.
Цього року колектив Обласного центру болгарської культури завітав до Тамари Петрівни Добрєвої, жительки міста Болград, щоб здійснити стародавній обряд поливання “бабки-повитухи”. Жінка багато років працювала у пологовому будинку та допомогла сотням дітей з’явитися на світ. Роками Тамара Петрівна опікувалася породіллями та дбала про порятунок матерів та новонароджених.
“Співробітники Центру відтворили давній звичай раннього набору свіжої води з джерела: у казан з водою кладуть стеблинку базиліка, беруть мило, новий рушник і подарунки та прямують до «бабиної» хати її «поливати». Ритуальне поливання баби-повитухи, головної фігури свята, відбувається під плодовим деревом у саду. Кожна жінка передає їй мило, наливає їй води, щоб вмитися, і дарує їй рушник, який вона принесла. «Бабуся» прикрашає жінку пучком герані, а коли молоді дівчата її поливають, розкидає краплини води вгору з побажаннями багатого народження”, — пояснили значення обряду у Центрі болгарської культури.
До Бабиного дня відтворили старовинний обряд й у селі Залізничне Болградської громади. Колектив КЗ “Центр культури та дозвілля” відзняв відео обряду поливання бабки-повитухи, який болгарською мовою озвучила керівниця фольклорного колективу “Радість” Галина Бірюкова та його учасниці. На площі біля Будинку культури населеного пункту зібралися жінки з дітьми та молоді дівчата у національних вбраннях, щоб разом відвідати жінку-повитуху. Потім всі разом направилися до етнографічного музею села Залізничне, де саме й відбулося головне дійство. У музеї зберігаються старовинні атрибути побуту, фотографії, одяг, тканина, килими, меблі, серед них є й дерев’яні колиска та люлька, що підв’язана до стелі, саме у таких раніше спали діти.
Всі ці елементи наче повертають у минуле та надають обряду поливання повитухи особливе значення. Народна та спокійна музика, пронизуючі душу слова, зібрані з різних творів про Бабин день, і відеоряд знайомлять з історією свята, його головним посилом — повитуха — це жінка з добрим серцем, світлою душею, золотими руками, яка опікується породіллями та допомагає їх родинам пізнати щастя батьківства.
Источник: Новости Бессарабии