Сесія Одеської міської ради 15 листопада була однією з самих коротких: питання розглядали без обговорення. А всі витрати показували, як військові. Між тим частина витрат була все ж такі не зовсім на ЗСУ, як декларує міська влада.
На що витратить місто та де забрали кошти в огляді «Центру публічних розслідувань«.
Перше питання «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 30 листопада 2022 року № 1012-VIII «Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2023 рік» стосувалося допомоги обороноздатності міста. Тут дійсно додали 149 мільйонів грн на оборону. Проте не всі витрати відповідають допомозі військовим.
Даним проєктом запропоновано доповнення програми «Безпечне місто Одеса» новими напрямами та заходами, а також збільшення орієнтовних обсягів фінансування на низку напрямків. Один з них закупівля автівок, а також квадрокоптерів на 14 млн грн, безпілотних авіаційних комплексів, комплексів протидії технічним засобам розвідки на 19 млн грн тощо. На матеріально-технічне оснащення бригади «Лють» витратять 30 млн грн.
Між тим низка напрямків стосується капітального ремонту, компенсацій комунальних послуг та навіть податків. Чому податки та комунальні послуги компенсувати має місто – питання.
Наприклад, забезпечення діяльності Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаїв шляхом проведення поточного ремонту адміністративної будівлі в Одесі додатково на 5 млн грн, а також забезпечення належних умов функціонування Військової академії, підрозділів Збройних Сил України на 5 млн 288 тис. грн шляхом оплати комунальних послуг, а також податків на 500 тис. грн.
Крім змін у програму «Безпечне місто Одеса» місто достроково погасило заборгованість перед Ощадбанком на 293 млн 600 тис. грн.
Значні зміни торкнулися витрат на «бруківку». 19 мільйонів грн повернули з реконструкції Іванівського шляхопроводу, тротуарів тощо.
Ще один напрямок – відновлення спільного майна, що постраждало від воєнної агресії. В програмі пропонується перерозподілити 2,5 млн грн на відновлення спільного майна багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Одеса, Військовий узвіз, 18, а також вжити невідкладних заходів на вул. Висоцького, 10 та Сахарова, 42.
Будинок на Висоцького, 10. Фото: ОК «Південь»
Після мітингів під мерією в міській владі придумали, як залучити громадськість та надавати їй гроші на оборону.
Катерина Ножевнікова. Фото: Інтент
«Ми вирішили розробити юридичний механізм, який дозволить залучати громадські організації до закупівлі допомоги військовим за бюджетні кошти. Закон не забороняє муніципалітету надавати бюджетні кошти громадським організаціям, а волонтерам — здійснювати закупівлі та надавати допомогу військовим», — заявив мер міста Геннадій Труханов.
Чиновники кажуть, що волонтерські організації мають прямі контакти постачальників, можуть робити закупівлі за кордоном, отже зможуть оперативніше реагувати на запити військових.
Цікаво, як це буде проводитися з боку законодавства, адже місто не може робити закупівлі за бюджетні кошти за кордоном. Як буде формуватися звітність та чи не стануть волонтери потім фігурантами кримінальних проваджень?
Олеся Калайтович