Сollaborator

предложите новость

форма отправки новости
X

    Три порти в Одеській області рятують українську економіку.

    Та озима, яка нині зростає на полях по всій Україні – це одночасно і щастя, і головний біль для аграріїв. Так, українська земля напевно щедро вродить, але на те, чи вдасться вивезти урожай – можна тільки сподіватись. «Ми дуже залежимо від експортного потенціалу портів», – пояснює аграрій з Одещини Денис Ткаченко.

    Про те, який впливає зернова угода на українську економіку і що держава отримує з її продовження на 120 днів, аналізує журналіст Богдан Максимець.

    Надії на урожай складаються з двох частин. Найперше, з віри у погоду – після теплої зими ідеально підійшла б дощова весна. По-друге, зі сподівання, що ці 120 днів, на які вдалось подовжити роботу зернового коридору, будуть не останніми.

    Схожі сподівання мають і у міністерстві фінансів. Для українського бюджету зернова угода стала одним факторів відносної стабільності у часи війни. Чому так? Давайте наочно подивимось на графіках.

    З чого складається український бюджет? 

    Кожна четверта гривня в українській економіці – запозичена. Це – дуже влучна, але водночас і сумна та правдива ідіома, яка описує стан економіки. Через війну економіка України скоротилась на третину. Державний бюджет недоотримав фактично стільки ж. Через що іноземні донори покрили майже 27% всіх державних витрат. І це – без урахування міжнародної оборонної допомоги.

    Крім зрозумілого зменшення податкових надходжень, війна суттєво змінила структуру експорту товарів за кордон.

    Зернова угода: як три порти в Одеській області рятують українську економіку 

    Структура товарного експорту України у відсотках 

    Тримаючись на трьох основних китах – сільгосп, металургії та мінеральних добривах – український експорт найбільше втратив саме у другого. Обвал на майже 10 мільярдів стався через зрозумілі причини – росіяни, знищивши Маріуполь, поховали під його руїнами два гіганти металургії – комбінат імені Ілліча та Азовсталь. Що скоротило і виробництво, і, вже як наслідок, експорт металу.

    Зернова угода: як три порти в Одеській області рятують українську економіку 

    Експорт металу у розрізі 2018-2022 років

    Так а що з зерном? 

    Весною минулого року до цих проблем додалась ще одна: блокування росіянами морських портів. Через що ставав неможливим історично найбільш дохідний вид експорту – продаж сільськогосподарської продукції за кордон. Звісно, спроби транспортувати агропродукцію через західний кордон та порти Дунаю допомагали отримувати хоча б якісь гроші. Але без роботи трьох найбільших портів Великої Одеси економіка не отримувала величезні кошти.

    Що дала зернова угода? 

    Після вибиття росіян із острова Зміїний, у серпні минулого року стартувала Чорноморська зернова ініціатива. Тижні важких перемовин створили просту схему – українську агропродукцію перевозять турецькі балкери, росіяни лише переглядають, чи немає на суднах нічого стороннього. Ця згода дала можливість українській економіці жити вільніше.

    За майже вісім місяців з того часу через всього три порти – Південний, Чорноморський та Одеський – вдалось експортувати майже 25 мільйонів тонн різної сільськогосподарської продукції. Це – замало, у порівнянні з минулими роками. Однак, дозволяє економіці насититись грішми. У порівнянні з відносно мирним часом експорт агропродукції впав всього на 14%. І це – при непрацюючих півроку портах.

    Які перспективи у Зернової угоди? 

    На 2023 рік міністерство фінансів та нацбанк опублікувало, мабуть, найбільш оптимістичний прогноз з можливих. Вважається, що українська економіка не тільки не продовжить скорочення, а і виросте на 0,3%.

    Опори такого росту – дві. Перше і найважливіше – це стійке фінансування державних видатків іноземними донорами. І друге – продовження роботи чорноморських портів. З відновленням нині непрацюючих.

    Виконання цього плану, зрозуміло, можливе завдяки продовженню Зернової угоди до кінця року – тобто ще два раунди переговорів та ще 240 днів дії угоди. Крім того, необхідні вдалі дії військових. Розблокування портів Миколаївщини стане можливим лише після звільнення Кінбурнської коси. А портів Херсонщини – тільки після витіснення росіян подалі з лівого берега Дніпра та деокупації Скадовська.

    Ми за кожної можливості піднімаємо питання (відновлення роботи портів у Миколаївській області – прим. автора) перед нашими партнерами. Перш за все – по Зерновій угоді. Я сподіваюсь, ми досягнемо успіху і у цьому питанні. Але у Миколаїві, звісно, інша безпекова ситуація зараз, ніж у портах Великої Одеси, – пояснює віце-прем’єр-міністр України Олександр Кубраков.

    ***

    Підсумовуючи, варто додати: героїзм українських воїнів, які відбили острів Зміїний, та наполегливість дипломатів дала можливість українській економіці не тільки встояти, а і потроху відновлюватись після шоку. Якби не Зернова угода – ще більшу кількість грошей довелось би шукати іноземним партнерам. Що створює ще більші політичні ризики примушення України до замирення з рф.

    Таким чином, вкотре економіка демонструє, наскільки вона пов’язана з усіма сферами соціального життя.

    Зернова угода: як три порти в Одеській області рятують українську економіку 

    Источник: Новости Одессы

    Добавить комментарий

    Картины Карпачова от Strateg – как работает суггестивно-проективная арттерапия?

    Стресс, тревога и эмоциональная перегрузка стали нашими постоянными спутниками. От этого страдают и наши дети, которые не всегда могут словами объяснить свое внутреннее состояние. В таких случаях на помощь приходит суггестивно-проективная арттерапия, сочетающая в себе элементы искусства, психотерапии и суггестии.  Что такое суггестивно-проективная арттерапия? Суггестивно-проективная арттерапия – это метод психотерапии, основанный на использовании искусства для […]

    Тонирование фар пленкой: преимущества и недостатки

    Оклейка фар пленкой становится все популярнее среди владельцев авто. Рассказываем, зачем она нужна, а также какие есть плюсы и минусы  у процедуры, чтобы вам было легче принять решение касательно тюнинга авто.  Тонирование фар пленкой из полиуретана обеспечивает защиту оптики от механических повреждений, таких как сколы и царапины, и воздействия ультрафиолета. Однако, в отличие от прозрачной […]

    ТОП 10 лучших электромобилей для покупки в 2024

    Электрокары завоевывают все больше сторонников. Экологические соображения, а также все более жесткие нормы выбросов могут подтолкнуть людей к их покупке. Однако определить лучший электромобиль в 2024 году может быть непросто, ведь каждый из них по-своему хорош. В этом списке все автомобили заслуживают внимания, а купить авто из списка или другие качественные электромобили https://atl.ua/autosale/elektromobili рекомендуем в ATL. Рейтинг электромобилей 2024 […]

    Для чего предназначена ручная ленточная пила для разделки туш?

    В процессе убоя КРС и свиней и последующей обработки сырья часто возникает необходимость разделения туш на полутуши или разрезания больших кусков мяса, в том числе с костями либо замороженного, на более мелкие. Для таких операций предназначена пила для распиловки туш, цена на которую приведена в каталоге компании Розфуд. Этот эргономичный инструмент с мощным электромотором и высокой производительностью […]